Sonata etere har en helt spesiell plass i Geirr Tveitts produksjon. Av komponistens i alt 36 pianosonater er dette den eneste som er bevart etter brannen på Tveitt-gården i 1970, der anslagsvis 70–80 prosent av hans samlede verker gikk tapt. Heldigvis var denne sonaten, som var den Tveitt selv satte høyest, allerede sendt til trykk hos Norsk Musikforlag. At dette verket overlevde, gjør det til et særskilt vitnesbyrd om komponistens kunstnerskap.
For Andsnes er sonaten et helt unikt verk: «En stort anlagt sonate, kanskje det mest episke som er skrevet for solo piano i Norge. Sonaten er fantastisk fargerikt skrevet for instrumentet, full av spenning i oppbygning, harmonikk og rytmikk» forteller Leif Ove Andsnes.
Her møtes franskinspirerte klangfarger og suggererende rytmer à la Prokofjev i et uttrykk som samtidig er helt Tveitts eget. I kjernen av komposisjonen ligger to folketoneaktige temaer som hele verket er bygget på. Denne enkle, nesten arketypiske strukturen skaper en klarhet midt i det storslagne, og gjør musikken direkte kommuniserende og tilgjengelig for lytteren.
– For meg finnes det ikke noe mer ambisiøst norsk solopianoverk enn Sonata etere. For en kompositorisk ambisjon! Skrive et sånt verk, la det stå til med disse to enkle temaene, og få det til virkelig å holde – jeg er fryktelig glad for at jeg øvde det inn.
Andsnes har fremført Sonata etere ved rundt 35 konserter verden over, og erfart hvordan verket fanger publikum med sitt uopphørlige samspill mellom klang, rytme og form. En av disse konsertene fant sted i Wigmore Hall i London – samme sal der Tveitt selv spilte Katalognummer: PSC1418 / PSLP1418 EAN: 7033662014187 / 7033661014188
sonaten i 1947. Et halvt år senere vendte Andsnes tilbake til byen for å spille inn verket i den akustisk lovpriste kirken St. Jude-on-the-Hill i Hampstead, et rom han kjente godt fra tidligere innspillinger. Hans fremføring av Geirr Tveitt’s Sonata No. 29 i Carnegie Hall fikk utmerkelsen ‘Best Classical Performances of 2025’ av The New York Times.
Albumet rommer i tillegg et utvalg pinanostykker fra Femti folkatonar fråo Hardanger, samt sanger med Tveitts melodier til dikt av norske lyrikere, fremført av Solveig Andsnes med Leif Ove Andsnes som akkompagnatør. Samlet tegner albumet et helhetlig bilde av en komponist som forener elementer fra norsk folkemusikk med strømninger fra europeisk modernisme i et helt eget tonespråk.
Med Geirr Tveitt løfter Leif Ove Andsnes frem et avgjørende, men fortsatt underbelyst kapittel i norsk musikkhistorie – og gir nytt liv til et verk som for mange fremstår som det mest betydningsfulle som er skrevet for solo piano i Norge. Leif Ove Andsnes’ tolkninger er preget av stor frihet, dynamisk spenn og en levende dialog med materialet – i full tillit til både verkets åpenhet og komponistens radikale visjon.
Albumet er innspilt i St.Jude on the Hill i London, med Jørn Pedersen som produsent og Arne Akselberg som tekniker. Albumet utgis på CD, og en begrenset utgave på LP, samt digitalt og i Dolby Atmos den 24.april 2026.



